Поширені запитання щодо ПРОСТІР (НСМЕП)

Для Клієнтів (держателів)

1. Що таке  ПРОСТІР ? 

2. Що являє собою картка ПРОСТІР ?

3. В якому банку я можу отримати картку ПРОСТІР ?

4. Чи можна розрахуватись карткою ПРОСТІР  в магазинах та Інтернеті?

5. Чи працює картка ПРОСТІР  за кордоном?

6. Які комісійні оплачуються при користуванні карткою  ПРОСТІР ?

7. Чим картка ПРОСТІР  відрізняється від карток Visa або MasterCard?

8. Чи може м і й роботодавець виплачувати заробітну плату на картку ПРОСТІР ?

Для Банків

1. Чи сумісна ПРОСТІР  з міжнародними стандартами і технологіями?

2. Як банк може приєднатись до ПРОСТІР ? Скільки часу це займає?

3. Які витрати несе банк під час вступу до ПРОСТІР ?

4. Які існують моделі роботи банку в ПРОСТІР ?

5. Чи можливо в ПРОСТІР  використовувати вже наявні у банка банкомати і термінали?

6. Які основні переваги ПРОСТІР порівняно з міжнародними платіжними системами?

7. Чи потрібно банку проходити сертифікацію обладнання в ПРОСТІР?

8. Чи необхідно банку в ПРОСТІР формувати страховий (гарантійний) депозит?

9. Які основні тарифи ПРОСТІР?

11. Де можна ознайомитись із нормативними документами ПРОСТІР?

12. Як в ПРОСТІР  вирішуються спірні ситуації між банками (диспути)?

13. Які банки працюють в  ПРОСТІР?

Для Бізнесу

1. Що таке ПРОСТІР?

2. Що являє собою картка ПРОСТІР?

3. Чи вигідно приймати картки  ПРОСТІР до оплати?

4. Які банки працюють з ПРОСТІР ?

5. Чи може термінал обслуговувати одночасно картки Visa , MasterCard та ПРОСТІР?

Для Компаній-розробників та Постачальників програмно-технічних рішень

1. Чи сумісна ПРОСТІР   з міжнародними стандартами і технологіями?

2. Чи використовуються в  ПРОСТІР  програмно-технічні рішення сторонніх розробників?

3. Де можна ознайомитись із нормативними документами ПРОСТІР, у тому числі специфікаціями?


Для Клієнтів (держателів)

Що таке ПРОСТІР?

ПРОСТІР -  (Національна система масових електронних платежів) – національна система роздрібних платежів, в якій розрахунки за товари та послуги, одержання готівки та інші операції здійснюються за допомогою електронних платіжних засобів (на даний момент - платіжних карток).

Що являє собою картка ПРОСТІР?

Картка ПРОСТІР  – платіжна картка, яку обладнано магнітною смугою та/або чипом, та яка дозволяє її держателю оплатити вартість товару або послуги в роздрібній мережі, отримати готівку, переказати кошти на іншу картку тощо.

В якому банку я можу отримати картку ПРОСТІР?

Картку  ПРОСТІР  можна отримати, звернувшись до одного з банків – учасників , наприклад АТ "Ощадбанк", ПАТ АБ "Укргазбанк",, ПАТ "Діамантбанк", АТ "Райффайзен Банк Аваль", ПАТ "Полікомбанк", пат "АЛЬФА-БАНК", ПАТ "КБ" Центр".  УВАГА - щодо отримання картки ПРОСТІР потрібно уточнювати беспосередньо в банку-учаснику. 


Чи можна розрахуватись карткою ПРОСТІР в магазинах та Інтернеті?

Картка ПРОСТІР  дає її держателю можливість здійснювати безготівкову оплату за товари та послуги в магазинах або мережі Інтернет, знімати готівку в платіжних пристроях банків-учасників  ПРОСТІР, переказувати належні держателі кошту на інші картки ПРОСТІР.

Перелік банкоматів та ПОС-терміналів, що приймають картки ПРОСТІР  на базі відкритих міжнародних стандартів, наведений за посиланням.

Чи працює картка ПРОСТІР за кордоном?

Картка ПРОСТІР  працює тільки на території України. Разом з тим, в рамках співпраці з міжнародними платіжними системами планується випуск карток, якими можна буде користуватися і за кордоном.

Які комісійні оплачуються при користуванні карткою ПРОСТІР?

При користуванні карткою ПРОСТІР комісії оплачуються згідно із тарифами банку, який випустив картку.

Чим картка ПРОСТІР  відрізняється від карток Visa та MasterCard?

Технічно картка ПРОСТІР  є аналогом карток Visa або MasterCard. Процедури зняття готівки в платіжних пристроях і оплати за товари та послуги за картками  ПРОСТІР здійснюються аналогічно до прийнятих у Visa або MasterCard.

Чи може я отримувати заробітну плату на картку ПРОСТІР?

Звичайно. Картки ПРОСТІР  використовуються банками для виплати заробітної плати, пенсії, соціальної допомоги тощо. Уточніть інформацію щодо можливості випуску картки ПРОСТІР  в банку, з яким у Вашого роботодавця укладено договір на виплату заробітної плати.

Для Банків

Чи сумісна ПРОСТІР  з міжнародними стандартами і технологіями?

ПРОСТІР  повністю сумісна з міжнародними стандартами і технологіями як на апаратному, так і програмному рівні. Зокрема, в ПРОСТІР  використовуються стандарти ISO та EMV CPA.

Як банк може приєднатись до ПРОСТІР? Скільки часу це займає?

Порядок вступу банку до ПРОСТІР  викладений за посиланням. Тривалість процедури приєднання залежить від обраної моделі роботи (зокрема, використовує банк власний процесинговий центр або планує користуватись послугами стороннього процесингового центру).

Всі відповіді щодо особливостей вступу і подальшої роботи в ПРОСТІР  Ви можете отримати у менеджера по роботі з учасниками ПРОСТІР  за тел. (044) 527-39-89, Nataliia.Haladym@bank.gov.ua.

Які витрати несе банк під час вступу до ПРОСТІР ?

Вартість вступу банку до ПРОСТІР  встановлюється згідно із тарифами Національного банку

Детальну інформацію щодо вступу і подальшої роботи в ПРОСТІР  Ви можете отримати у менеджера по роботі з учасниками  ПРОСТІР  за тел. (044) 527-39-89, Nataliia.Haladym@bank.gov.ua.

Які існують моделі роботи банку в ПРОСТІР?

Всі банки, які приєднались до ПРОСТІР, автоматично отримують право виконувати функції емітента та еквайра без необхідності оплати додаткових ліцензій.

Якщо банк, який бажає працювати в  ПРОСТІР , використовує власний процесинговий центр, він має підключити його до Маршрутизатора і розрахунково-клірингового центруПРОСТІР  . За своїм бажанням банк також може звернутись за послугами до стороннього процесингового центру  ПРОСТІР  (наприклад, ЗАТ «Український процесинговий центр», АТ «УкрКарт» або інші процесингові центри ,  які надають такі послуги), уклавши з ним відповідний договір.

Чи можливо в ПРОСТІР  використовувати вже наявні у банка банкомати і термінали?

ПРОСТІР побудована з використанням відкритих стандартів, на яких базується більшість міжнародних платіжних систем. Таким чином, банки, які вже є учасниками міжнародних платіжних систем Visa або MasterCard, можуть використовувати наявні у них банкомати і платіжні термінали без здійснення суттєвих налаштувань.

Які основні переваги ПРОСТІР  порівняно з міжнародними платіжними системами?

Основні переваги  ПРОСТІР  порівняно з міжнародними платіжними системами:

 • • відсутності необхідності модернізації термінальної мережі, яка вже приймає платіжні картки міжнародних платіжних систем, для приймання карток ПРОСТІР;

  • здійснення емісії карток ПРОСТІР для пенсійних та зарплатних проектів, вартість якої є меншою, ніж вартість аналогічної емісії карток міжнародної платіжної системи;

  • зниження емісійних витрат у зв’язку з відсутністю плати за наявну емісію карток ПРОСТІР;

  • отримання додаткових доходів від обслуговування клієнтів інших банків у разі встановлення додаткової комісії еквайра (surcharge) для операцій з видачі готівки в банкоматах банку;

  • меншого розміру страхового депозиту в розрахунковому банку ПРОСТІР порівняно з міжнародними платіжними системами;

  • меншої середньозваженої вартості трансакції внутрішньодержавної платіжної системи ПРОСТІР порівняно з вартістю трансакції в будь-якій міжнародній платіжній системі;

  • економії коштів у зв’язку з відсутністю додаткової плати за обслуговування кореспондентського рахунку в розрахунковому банку, оскільки розрахунки за операціями в ПРОСТІР проводяться за наявним кореспондентським рахунком банку в Національному банку України;

  • відсутності плати в ПРОСТІР за емісійну або еквайрингову ліцензію (банк одноразово сплачує за приєднання і має можливість вести як емісійну, так і еквайрингову діяльність);

  • істотно меншої кількості послуг, що тарифікуються порівняно з міжнародними платіжними системами. Така прозора тарифна політика надає можливість швидко розрахувати вартість будь-якого банківського продукту;

  • запровадження в системі ПРОСТІР нової, швидкої та зручної системи вирішення спорів, основні процедури якої розроблено з урахуванням світового досвіду в галузі технологій безготівкових роздрібних платежів. Кожний банк-учасник отримує можливість самостійно керувати претензійною роботою шляхом доступу до відповідного он-лайн інтерфейсу.

Чи потрібно банку проходити сертифікацію обладнання в ПРОСТІР?

Банку не потрібно сертифікувати в Платіжній організації ПРОСТІР власне обладнання. Разом з тим, передбачена процедура тестування підключення банків до Центрального маршрутизатора і розрахунково-клірингового центру ПРОСТІР  перед початком роботи в системі, в тому числі тестування роботи їх платіжних пристроїв.

Чи необхідно банку в ПРОСТІР (НСМЕП) формувати страховий (гарантійний) депозит?

Банк-учасник ПРОСТІР (НСМЕП) має укласти договір з Розрахунковим банком ПРОСТІР (НСМЕП) та перерахувати на його рахунок внесок до страхового фонду ПРОСТІР (НСМЕП). Розмір цього внеску є набагато меншим, ніж в міжнародних платіжних системах і формується в гривнях (під час вступу банк має внести 20 000 грн.). Детальну інформацію щодо необхідного розміру гарантійного депозиту Ви можете отримати у менеджера по роботі з учасниками ПРОСТІР за тел. (044) 527-39-89, Nataliia.Haladym@bank.gov.ua.

Які основні тарифи ПРОСТІР ? Чи є відмінності від міжнародних платіжних систем та «?

З тарифами щодо роботи у ПРОСТІР  можна ознайомитись за посиланням. Всі тарифи ПРОСТІР номіновані в гривнях. В ПРОСТІР  відсутня значна частка тарифів і плат, характерних для більшості міжнародних платіжних систем (зокрема ліцензійних плат за емітентську і еквайрингову діяльність банку, фактично емітовані ним картки, оплату за «розвиток ринку» тощо).

Де можна ознайомитись із нормативними документами ПРОСТІР ?

Основні нормативні документи ПРОСТІР знаходяться у відкритому доступі за посиланням. Доступ до повного пакету нормативних документів ПРОСТІР  надається банку після підписання договору приєднання до ПРОСТІР (який містить положення про конфіденційність).

Як в ПРОСТІР (НСМЕП) вирішуються спірні ситуації між банками (диспути)?

В ПРОСТІР  запровадження сучасна система вирішення спірних ситуацій (диспутна система) аналогічна до систем, які використовуються в більшості міжнародних платіжних систем. Банку надається доступ до web-інтерфейсу в межах побудованого захищеного каналу, який дозволяє відповідальній особі керувати претензійною діяльністю банку.

Які банки працюють в ПРОСТІР?

З актуальним переліком банків-учасників ПРОСТІР можна ознайомитись за посиланням.

Для Бізнесу

Що таке ПРОСТІР?

ПРОСТІР (Національна система масових електронних платежів) – національна система роздрібних платежів, в якій розрахунки за товари та послуги, одержання готівки та інші операції здійснюються за допомогою електронних платіжних засобів (на даний момент - платіжних карток).

Що являє собою картка ПРОСТІР?

Картка ПРОСТІР  – платіжна картка, яку обладнано магнітною смугою та/або чипом, та яка дозволяє її держателю оплатити вартість товару або послуги в роздрібній мережі, отримати готівку, переказати кошти на іншу картку тощо.

Чи вигідно приймати картки ПРОСТІР  до оплати?

Конкурентною перевагою ПРОСТІР  є економічно обґрунтована можливість для комерційних банків знизити тарифи на обслуговування торгівельно-сервісних підприємств. Детальну інформацію щодо тарифів на еквайринг картокПРОСТІР Ви можете дізнатись у представників банку, в якому Ви обслуговуєтесь або звернутися до банків-учасників ПРОСТІР .

Які банки працюють з ПРОСТІР?

З переліком банків, які надають послуги еквайрингу в ПРОСТІР  можна ознайомитись за посиланням.

Що треба зробити, щоб встановити ПОС-термінал для приймання карток ПРОСТІР?

Для встановлення ПОС-терміналу, який обслуговує картки ПРОСТІР, потрібно звернутись до одного з банків-учасників та укласти з ним договір про надання послуг еквайрингу.

Які витрати понесе мій магазин при встановленні ПОС-терміналу та обслуговуванні карток ПРОСТІР ?

Як правило, всі витрати, пов’язані з встановленням і утриманням ПОС-терміналу, бере на себе банк-еквайр, з яким у торговця укладений відповідний договір.

Чи може ПОС- термінал обслуговувати одночасно картки Visa, MasterCard та ПРОСТІР ?

ПРОСТІР  побудована з використанням відкритих стандартів, на яких базується більшість міжнародних платіжних систем. Таким чином, один ПОС-термінал може одночасно обслуговувати картки платіжних систем ПРОСТІР , Visa та MasterCard.

Для Компаній-розробників та Постачальників програмно-технічних рішень

Чи сумісний ПРОСТІР  з міжнародними стандартами і технологіями?

ПРОСТІР  повністю сумісна з міжнародними стандартами і технологіями як на апаратному, так і програмному рівні. Зокрема, в  використовуються стандарти ISO та EMV CPA.

Чи використовуються в ПРОСТІР  програмно-технічні рішення сторонніх розробників?

Так, в ПРОСТІР  використовуються програмно-технічні рішення сторонніх компаній-розробників після проведення відповідних випробувань.

Де можна ознайомитись із нормативними документами ПРОСТІР  , у тому числі специфікаціями?

Основні нормативні документи ПРОСТІР  знаходяться у відкритому доступі за посиланням. Доступ до повного пакету нормативних документів ПРОСТІР , у тому числі специфікацій, надається компанії після підписання з Платіжною організацією ПРОСТІР  договору про конфіденційність. Детальну інформацію Ви можете отримати у менеджера по роботі з учасниками ПРОСТІР  за тел. (044) 527-39-89, Nataliia.Haladym@bank.gov.ua.

Курси валют

Курси валют НБУ актуальний курс
100 USD
100 EUR
10 RUB
Середньозважений курс на готівковому ринку актуальний курс
Купівля USD EUR RUB
Продаж USD EUR RUB
Середньоринкові ставки за кредитами, % актуальний курс
UAH
Середньоринкові ставки за депозитами, % актуальний курс
UAH USD
Ціни на банківські метали, грн. за 1г актуальний курс
Купівля Золото 1 154.75 Срібло 13.19
Продаж Золото 1 239.23 Срібло 21.84